Co grozi za znęcanie się?

Ofiarą przemocy fizycznej i psychicznej może być każdy, bez względu na wiek czy status społeczny. Osoba dopuszczająca się znęcania nie jest bezkarna, a co więcej, przestępstwo to jest ściganie z urzędu. Ofiara ma natomiast prawo do pomocy psychologicznej, medycznej i prawnej.

Czym jest znęcanie się?

Znęcanie się może przybierać różne formy, jednak najczęściej spotykamy się z przemocą fizyczną i psychiczną. Bicie, zadawanie bólu fizycznego, upokarzanie, poniżanie to tylko przykłady działań agresora. Znęcanie może mieć miejsce zarówno w domu, jak i środowisku zawodowym. Doświadczają go także dzieci ze strony rówieśników. Choć postawa ta ma negatywne skutki społeczne, nie jest obojętna na gruncie przepisów prawa. Więcej na temat przestępstwa, jakim jest znęcanie, można przeczytać na stronie https://haberihaber.pl/znecanie-sie,93,pl

Jaka kara grozi za znęcanie się?

Art. 207 Kodeksu Karnego precyzuje rodzaj kar, jakie można wymierzyć osobom znęcającym się nad innymi. Jeśli znęcanie dotyczy osoby najbliższej, zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy czyn połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Przez osobę najbliższą należy rozumieć:

  • małżonka,
  • wstępnych,
  • zstępnych,
  • rodzeństwo,
  • powinowatych,
  • osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz jej małżonka,
  • osobę pozostającą we wspólnym pożyciu.

Tymczasem, jeśli znęcanie dotyczy osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny, zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. 

Gdzie zgłosić znęcanie?

Ofiary przestępstwa, jakim jest znęcanie się, powinno zgłosić sprawę bezpośrednio na policję. Jest ono ścigane z urzędu, zatem policjant musi podjąć odpowiednie kroki, zgodnie z obowiązującymi procedurami. Znęcanie można też zgłosić pracownikowi organizacji, która niesie pomoc poszkodowanym. Ofiary często zgłaszają się do adwokata, który w ich imieniu podejmuje dalsze kroki. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że ciężar dowodowy spoczywa na ofierze. Adwokat podpowiada, jakie dowody przedstawić w sprawie oraz jakie działania podjąć, aby zabezpieczyć siebie i osoby bliskie. Adwokaci specjalizujący się w pomocy ofiarom przemocy dostępni są na https://haberihaber.pl/. Oferta skierowana jest do osób w każdym wieku, a także do przedstawicieli ustawowych ofiar znęcania.

Kto może zgłosić znęcanie?

Znęcanie powinna zgłosić odpowiednim organom ofiara, jednak nie zawsze znajduje ona w sobie tyle siły, aby działać. W jej imieniu mogą to zrobić sąsiedzi, współpracownicy, rodzina czy przyjaciele. W przypadku dzieci istnieje prawny obowiązek zgłoszenia podejrzenia znęcania przez nauczycieli i inne osoby, które mają wiedzę w tym zakresie. Warto mieć świadomość, że znęcanie to poważne przestępstwo, które wymaga nie tylko piętnowania społecznego, ale również wykluczenia osoby stosującej przemoc. Może mieć różne formy i wymiary, może być stosowana zarówno w domu, jak i w innych miejscach. Dlatego warto zachować czujność w swoim otoczeniu.