POLSKO - NIEMIECKO - HOLENDERSKIE SPOTKANIE W KAMMINKE

   Dnia 27 maja 2011 roku trzynaścioro uczniów naszej szkoły pod opieką p. Anny Urbanik oraz p. Justyny Łach pojechało na wyspę Uznam do urokliwej miejscowości Kamminke. Odbywał się tam sześciodniowy projekt pod hasłem Pojednanie nad grobami ofiar wojennych. Krajami uczestniczącymi w tym wydarzeniu była Polska, Niemcy oraz Holandia.

27.05.2011r. Piątek
Wyjechaliśmy z Sobótki o godzinie 7.00. Podróż przebiegła bardzo przyjemnie. O godzinie 17.00 przyjechaliśmy do Ośrodka Spotkań Młodzieży Golm. Na kolegów z innych krajów czekaliśmy do godz. 23.00, dlatego wcześniej mogliśmy się zakwaterować i dokładnie obejrzeć ośrodek.

28.05.2011r. Sobota
Po śniadaniu przyszedł czas na zajęcia integracyjne. Poznawaliśmy nasze imiona i uczestniczyliśmy w różnych grach. Potem przyszedł czas na naukę polskiego, holenderskiego i niemieckiego oraz łamańce językowe charakterystyczne dla tych krajów. Po obiedzie mieliśmy czas wolny, a wieczorem odbywały się między krajowe rozgrywki w siatkówkę, w których Polska wygrała.

Aby zobaczyć inne zdjęcia - kliknij na poniższe zdjęcie lub wejdź do galerii.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

29.05.2011r. Niedziela
Tego dnia zaraz po śniadaniu pojechaliśmy do świnoujścia. Uczestniczyliśmy tam w Mszy świętej. Potem mieliśmy czas wolny i mogliśmy się lepiej poznać. Następnie pojechaliśmy zwiedzić latarnię morską. Wieczorem obywały się rozgrywki piłki nożnej, których zwycięzcami byli Niemcy.

30.05.2011r. Poniedziałek
Rano nasza grupa podzielona została na trzy części (wg krajów), których odbywały się zajęcia edukacyjne. Polską grupą opiekowała się pani Kinga Sikora - z-ca dyrektora JBS Golm. Dowiedzieliśmy się dlaczego powstała taka organizacja jak JBS Golm, i jakie miała zadania. Poznaliśmy także autentyczne zapiski ofiar nalotu na świnoujście. Następnie wszystkie grupy spotkały się w Haus Pomerania aby porozmawiać o wojnie i pokoju. Na tablicy zapisywaliśmy nasze skojarzenia z tymi dwoma pojęciami. Po wysiłku intelektualnym przyszedł czas na sport. Tego dnia było to pływanie łódkami. W tym celu udaliśmy się do miejscowości Anklam.

31.05.2011r. Wtorek
Tego dnia zwiedzaliśmy historyczno-techniczne muzeum w Peenemünde. Mogliśmy się tam wiele dowiedzieć o budowie rakiet i innych osiągnięciach techniki. Następnie pojechaliśmy na plażę do miejscowości Ahlbeck, gdzie bardzo miło spędziliśmy czas.

01.06.2011r. Środa
Tego dnia pomagaliśmy naszym kolegom w nauce języka polskiego. Było to przygotowanie do ponownych odwiedzin świnoujścia, do którego pojechaliśmy rowerami. Na początku w małych grupach braliśmy udział w konkurencji zwanej Stadt really, zwiedzając przy okazji miasto. Następnie mieliśmy czas wolny. Po powrocie do Kamminke poszliśmy na pożegnalną kolację do pobliskiej restauracji widokowej.

02.06.2011r. Czwartek
Rano wszyscy niechętnie pakowali swoje rzeczy i zaraz po śniadaniu przyszedł czas na pożegnanie, przy którym niejednemu z oczu płynęły łzy. Wyjechaliśmy z Kamminke o godzinie 10.00.

   Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym projekcie. Poznać nowych, ciekawych ludzi i utrzymać stare kontakty. Mogliśmy bardzo miło spędzić tam czas i zawiązać międzynarodowe przyjażnie. Mam nadzieję, że w przyszłych latach projekty będą tak samo prężnie działały.

Alicja Czyżyk

 

oprac. Alicja Czyżyk