XIII Dolnośląski Turniej Słowa "Na szczycie ducha"

Gimnazjalistki z Sobótki - Laureatkami XIII Dolnośląskiego Turnieju Słowa "Na szczycie ducha"


   W dniach 3, 4 i 11 grudnia 2009 r. odbyły się finały XIII Dolnośląskiego Turnieju Słowa Literatury Patriotycznej i Religijnej w pięknej sali Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży - MDK im. M. Kopernika we Wrocławiu. Patronat honorowy nad tą imprezą objęli: Metropolita Wrocławski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Starosta Powiatu Wrocławskiego. Tegoroczna edycja poświęcona była uczczeniu Roku Słowackiego w 200. rocznicę urodzin poety. Zmagania tego turnieju toczyły się w różnych kategoriach. Ekspresja twórczości Słowackiego stawała się inspiracją w wyborze dzieła naznaczonego szczególną duchowością i dotyczyła recytacji, krasomówstwa oraz poezji śpiewanej.

W kategorii - recytacja utworów Juliusza Słowackiego - zaprezentowały się:
   
 • Monika Tomczak - przedstawiając fragmenty "Balladyny" i kreując w aktorski sposób 2 postaci dramatu. Monika zdobyła II miejsce.    
 • Paulina Łukasik - recytując "Testament mój" w sposób prosty i przekonujący zdobyła wyróżnienie.

  W kategorii - poezja śpiewana - wystąpiły:
     
 • Kamila Rojewska - zaśpiewała rytmiczne tango z tekstem Jacka Karczmarskiego pt."Między nami", czym wzbudziła ogromny aplauz publiczności i uznanie jurorów zdobywając I miejsce.    
 • Kamila Barna - swoim urzekającym głosem zaprezentowała długą i pokrętną historię Polski w piosence Jacka Karczmarskiego "Bajka", za co została uhonorowana II miejscem.

     Rzadko się zdarza, aby wszyscy reprezentanci jednej szkoły uzyskali tytuł laureata w tym samym konkursie. Naszym Gimnazjalistkom to się udało. Wielkie brawa!!! Koncert Laureatów przewidziano na dzień 26 marca 2010 r. w MDK we Wrocławiu.

  Joanna Zywer  Opracowanie tekstu - Marcin Jakimów, Mariusz Żygadło kl. 3g