Udana wymiana Dojo Sobótka z Ju Jitsu Tradycyjnym
z St. Hubert (Belgia)


   W dniach 13-18 grudnia 2016 roku nasi judocy z klas sportowych o profilu judo wzięli udział w wymianie sportowej w Belgii. Na specjalne zaproszenie Belgijskiej Federacji Ju Jitsu Tradycyjnego zostaliśmy zaproszeni do miasta Saint Hubert na obchody japońskiego Święta Kagami Biraki czyli "ceremonia luster" (ceremonia życzeń).

   Codziennie młodzi judocy zwiedzali okoliczne miasteczka: Bostogne, Han Sur Less, Rochewort, St. Hubert chcąc zapoznać się bliżej z belgijska kulturą i tradycjami Ciekawa atrakcją było zwiedzanie jaskini w Rochewort, w której na głębokości 75m pod powierzchnią, mieliśmy okazję podziwiać stalaktyty, stalagmity, "śpiące nietoperze", a w tzw.galerii (najniżej położona komnata jaskini) oglądać "grę świateł" w rytm muzyki.

   Po zwiedzaniu był czas na naukę Ju Jitsu Tradycyjnego z panem Jacques Broggi. To Sensei (nauczyciel) posiadający najwyższy stopień Ju Jitsu Tradycyjnego w Belgii. W piątek 16 grudnia mieliśmy zaszczyt gościć w ratuszu miasta St. Hubert, gdzie zostaliśmy oficjalnie przywitani przez władze miasta: burmistrza oraz dyrektora sportowego miasta St. Hubert. Wspólnie z władzami miasta wymieniliśmy się pięknymi prezentami. W sobotę w ceremonii Kagami Biraki udział wzięli wszyscy przedstawiciele klubów Ju Jitsu Tradycyjnego z Belgii, a gościem specjalnym był minister sportu w Belgii, który uroczyście przywitał judoków z Polski w Belgii i poprosił o pamiątkowe zdjęcie, ponieważ pierwszy raz w historii Kagami Biraki uczestniczyli goście zza granicy.

Aby zobaczyć inne zdjęcia - kliknij na poniższe zdjęcie.


WIĘCEJ ZDJĘĆ

   Ta ceremonia wprowadzona do Kodokan przez twórcę judo Jigoro Kano to jedna z najważniejszych ceremonii w tradycyjnych sztukach walk. Podczas tej ceremonii na tatami spotykamy się z przyjaciółmi i kolegami trenującymi w przyjaznej atmosferze i pełnej akceptacji z okazji nowego roku. Jest to sposób podkreślenia, że wracamy do źródeł wykorzystywanych technik, kultury z jakiej nasza sztuka walki się wywodzi i skupiamy się na tradycji. W poszczególnych Dojo ceremonia Kagami Biraki to ceremonia składania życzeń. Coroczny rytuał samurajów dały początek ceremonii wprowadzonej przez Jigoro Kano. W dawnych czasach wojownicy spotykali się, czyścili i naprawiali zbroje, a następnie przygotowali się do ceremonii. Czyścili symbolicznie swoje zbroje i miecze - katana i układali je w specjalnym miejscu pokrytymi małymi lusterkami (Kagami), które symbolizowały harmonię i otwartość. Następnie między sobą placki ryżowe w kształcie małych lusterek (Kagami Mochi). Ceremonia odbywa się wg. tego samego programu: życzenia, prezentacja kata, randori i na koniec często przyznanie stopni. Ceremonia Kagami Biraki spełnia też funkcje społeczną, która ma na celu podtrzymanie więzi w grupie i współdziałanie. Ceremonia jest wyrazem filozofii zakorzenionej w prastarych tradycjach, które mają na celu zaangażowanie grupy i jednocześnie dążenie do wewnętrznej równowagi każdego z nas i dążenie w poszukiwaniu drogi do ideału, szczerości i czystości intencji i praktyki sztuk walk.

   Jako goście honorowi ceremonii także mieliśmy swoje "5 minut". Zostaliśmy poproszeni o pokaz judo. Nasi wychowankowie spisali się świetnie i po efektywnym i dynamicznym pokazie piękna judo otrzymali gromkie brawa. Pod koniec ceremonii, w imieniu wszystkich judoków, trener Bartek oficjalnie podziękował całej Federacji Ju Jitsu i ministrowi sportu w Belgii wymieniając się prezentami. Po ceremonii Kagami Biraki był czas na wspólne zdjęcie z belgijska Federacją Ju Jitsu Tradycyjnego oraz krótki wywiad do regionalnej telewizji belgijskiej.

   Serdecznie dziękujemy naszemu duetowi: pani Ewie Krywko i panu Leopoldowi Braseurie, bez których nasz wyjazd nie byłby tak atrakcyjnie i aktywnie spędzony w Belgii. Również podziękowania należą się prezesowi Dojo Sobótka, panu Bartłomiejowi Bogdańskiemu za zorganizowanie naszego wyjazdu.

trener Bartłomiej Zamęcki