Szkoła żeglowania


   W terminie od 8 września do 28 października 2012 roku odbyło się szkolenie żeglarskie. Przeprowadziła je SZKOŁA ŻEGLOWANIA I PŁYWANIA „ŻEGLUJ” KRZYSZTOF DUDA.

   W szkoleniu uczestniczyła młodzież z Gminnego Gimnazjum im. Piotra Włostowica w Sobótce z klas 1-3, w liczbie 13 wyłoniona przez nauczycieli wychowania fizycznego. Zajęcia żeglarskie o charakterze praktycznym odbywały się w weekendy w godz. 9.00 - 15.00 na terenie Powiatowego Ośrodka Sportów Wodnych w Mietkowie i realizowane były na sprzęcie żeglarskim typu Omega. Zajęcia teoretyczne przeprowadzone były w poniedziałki po południu na terenie szkoły w Sobótce. Przeprowadzono 80 godzin zajęć praktycznych i 20 teoretycznych.

Aby zobaczyć inne zdjęcia - kliknij na poniższe zdjęcie lub wejdź do galerii.


WIĘCEJ ZDJĘĆ

   Celem realizowanego szkolenia było:
- Nauka zasad bezpieczeństwa przebywania nad wodą,
- Bezpiecznego korzystania ze sprzętu żeglarskiego.
- Nauka teoretycznego i praktycznego prowadzenia jachtu żaglowego,
- Ukazanie aktywnych form spędzania wolnego czasu
- Zapoznanie a walorami turystycznymi regionu
- Dbanie o ochronę środowiska.

   W programie kursu realizowane były zajęcia z przepisów, locji, meteorologii, ratownictwa, budowy, teoria żeglowania oraz prace bosmańskie. Zajęcia prowadzone na wodzie obejmowały zapoznanie się z indywidualnymi środkami bezpieczeństwa, zasadą zachowania się po wywrotce jachtu, ogólną budową i zasadą obsługi jachtu żaglowego, praktycznego wykorzystania siły wiatru, (dlaczego jacht płynie) oraz zapoznanie się z niebezpiecznymi dla żeglarzy zjawiskami meteorologicznymi. W czasie zajęć praktycznych młodzież uczyła się podstawowych zwrotów, podejścia do boi, podejścia do pomostu oraz podejścia do człowieka.

   Na wyróżnienie zasługuje postawa uczestników kursu. Młodzież uczestniczyła bardzo chętnie, nie opuszczała zajęć. Efektem zaangażowania było samodzielne prowadzenie jachtu co zostało udokumentowane w postaci krótkich filmów i zdjęć. W czasie wszystkich zajęć praktycznych młodzież zabezpieczona była obecnością ratownika z motorówką.

Mirosław Jarosz