Z Piotrem Włostowicem w Sobotce

   7 lipca 2005 roku nasza klasa Id wybrała się na jednodniową wycieczkę do czeskiej Sobotki. Była to nagroda za ciężką pracę przez cały rok szkolny.
   O godzinie 8:00 zebraliśmy się pod gimnazjum i udaliśmy się autokarem w kierunku granicy polsko - czeskiej w Lubawce. W czasie podróży niektórzy czuli się niezbyt dobrze. Ale cali i zdrowi dotarliśmy do Sobotki, jednego z największych centrów turystycznych Czeskiego Raju. Jest to miasteczko położone na malowniczej ziemi, na granicy Staroczeskiego i Królewskiego Kraju, między miastami Mlodau Boleslavi a Jićinem. W Sobotce mieszka 2 300 obywateli.
   O godzinie 15:00 w sali Domu Kultury zebrali się ludzie uczestniczący w konferencji naukowej, by podziwiać przygotowane przez nas przedstawienie o Piotrze Włostowicu. Wszystko przebiegło zgodnie z planem, spektakl bardzo się Czechom podobał, mimo naszych skromnych strojów i braku niektórych elementów scenograficznych. Byliśmy zaskoczeni, że bilet wstępu na nasze przedstawienie kosztował aż 30 czeskich koron. Pomimo tego sala była pełna.
   O godz. 15:30 poszliśmy do szkolnej stołówki, gdzie mieliśmy okazję spróbować regionalnych czeskich dań, np. zupy cebulowej i knedlików.
   O godz. 16:00 wyruszyliśmy zwiedzić Zamek Humprecht, główną atrakcję Sobotki. Zbudował go hrabia Humprecht Jan Cernik, jako letnie siedlisko swojego dworu. Stawiany był w latach 1666-1668 r. wg planu Carla Hurga. Przewodnik oprowadził nas i opowiedział nam o komnatach i miejscach, które mogliśmy podziwiać w tym pięknym zamku. Na końcu weszliśmy na wysoką wieżę, skąd roztaczał się piękny widok na całą Sobotkę.
   Niestety, nasz pobyt w Czechach powoli dobiegał końca i musieliśmy wracać. Chcieliśmy zajechać do Jiczyna, by zobaczyć "mieszkanie" Rumcajsa i jego rodziny, ale było już za późno. O godz. 21:00 dojechaliśmy do naszej polskiej Sobótki.

Klaudia Roznerska, Anita Kruczykowska - kl. 1d