POLSKO - NIEMIECKIE SPOTKANIE MŁODZIEŻY

POWIĘKSZENIE

Polsko - niemieckie spotkanie młodzieży
2-8 czerwca 2007 r.


   "Przeżyj to sam" jest to tytuł piosenki zespołu Lombard. Stał się on przewodnim mottem spotkania młodzieży w Sobótce. Nie można stać z boku i przyglądać się, jak inni zmieniają świat na lepsze. Trzeba dołączyć do nich, pokonywać uprzedzenia, włączyć się do procesu budowania naszej wspólnej Europy. I nie ma lepszej drogi ku temu, jak osobiste doświadczenie, poznanie ludzi z innych krajów, nawiązanie przyjaźni. Tę piosenkę spiewaliśmy również podczas spotkania w Bocholt, w czerwcu 2006r. Tym razem grupie niemieckiej udało się zaśpiewać refren po polsku.
   Podczas całorocznej korespondencji pomiędzy klasami z Niemiec i Polski młodzież napisała dwujęzyczny tekst do sztuki teatralnej "U nas panuje pokój". Uczniowie klasy 7"b" z Bocholt i 1h z gimnazjum w Sobótce zrealizowali wspólnie dwa projekty w ramach konkursu "Spotkanie z Europą Wschodnią". Były to audycja radiowa oraz kalendarz. Zdobyły one nagrody.
   Regularna wymiana listów spowodowała, że uczniowie byli dobrze przygotowani do spotkania. Podczas powitania w sobotę 2.06.2007 r. nie było większych problemów z porozumiewaniem się.

   W niedzielę polska młodzież wraz z rodzicami przyjechała do Sulistrowiczek, aby wspólnie z grupą niemiecką wziąć udział we mszy świętej, która była odprawiana w dwóch językach. Po mszy ksiądz zaprosił wszystkich na poczęstunek. O godzinie 11, mimo niezbyt przyjemnej pogody, wyruszyliśmy trzema trasami na górę Ślężę. Utworzone zostały polsko-niemieckie grupy, które miały do wykonania określone zadania. Wszyscy pracowali solidnie i z przyjemnością, o czym świadczą zdjęcia na płycie CD dołączonej do sprawozdania. Nawet mgła i deszcz nie zepsuły dobrego nastroju. Po wspólnym obiedzie w gimnazjum minęło zmęczenie. Każda z grup zaprezentowała wyniki swojej pracy.

powiększenie powiększenie

   W poniedziałek uczniowie z Niemiec mieli okazję zobaczyć, jak pracują ich rówieśnicy z Polski na lekcjach j. niemieckiego i j.angielskiego, a także wziąć w nich aktywny udział. Następnym punktem programu było oficjalne spotkanie w ratuszu miejskim. O godzinie 12 wszyscy udali się do Muzeum Ślężańskiego, a potem polscy uczniowie zapoznawali swych niemieckich kolegów z Sobótką. Po południu młodzież spędziła wspólnie sporo czasu. Każdy mógł wybrać coś, co najbardziej mu odpowiadało. Do wyboru były zajęcia sportowe we wspaniałej hali sportowej naszego gimnazjum, zajęcia plastyczne (malowanie, rysowanie, lepienie z gliny), tkanie artystyczne pod okiem profesjonalistów. Część młodzieży mogła w tym czasie popracować nad sztuką teatralną. A na zakończenie dnia była dyskoteka, na której wszyscy świetnie się bawili.

powiększenie powiększenie

   We wtorek grupa niemiecka i polska pojechały do Parku Pokoju (Nadolice Wielkie), gdzie wspólnie modlono się za ludzi poległych podczas drugiej wojny światowej. Zrobiono pamiątkowe zdjęcie i autobus ruszył w stronę Wrocławia. Po stolicy Dolnego Śląska oprowadzał nas przewodnik. Oczywiście nie można było pominąć grobu biskupa Melchiora von Diepenbrock w katedrze wrocławskiej. Pochodził on przecież z Bocholt - miasta naszej szkoły partnerskiej. Po południu był również czas na zakupy. Każdy z naszych gości chciał zawieźć do Niemiec jakąś pamiątkę. W wyborze i zakupach bardzo pomocni byli polscy koledzy i koleżanki. Wieczór przeznaczony był na indywidualne kontakty uczniów z Polski i Niemiec.

powiększenie powiększenie

   W środę była wycieczka do Krakowa. Bardzo wyraźnie było widać integrację młodzieży. Wszyscy byli zachwyceni naszym pięknym miastem, większość polskich uczniów zobaczyła je po raz pierwszy. Wieczorem był czas na kontakty indywidualne, gry grupowe i próby występu teatralnego.

powiększenie powiększenie

   W czwartek zwiedziliśmy były obóz zagłady w Oświęcimiu Brzezince. Młodzież została wcześniej przygotowana do tego wstrząsającego widoku. W szkole w Polsce niejednokrotnie poruszano temat zagłady ludzi podczas II wojny światowej. W szkole w Bocholt poświęcono przed przyjazdem do Polski kilka lekcji na zaznajomienie się m.in. z postacią Maximiliana Kolbe.

powiększenie

   Do Sobótki wróciliśmy po południu. Wieczorem w Gimnazjum Gminnym w Sobótce odbył się uroczysty wieczór pożegnalny. Przybyli przedstawiciele władz lokalnych, rodzice i oczywiście polscy uczniowie. Grupa teatralna złożona z polskich i niemieckich uczniów przedstawiła napisaną przez siebie sztukę "U nas panuje pokój" (Bei uns herrscht Frieden). Na zakończenie występu zaproszono wszystkich obecnych do wspólnego odśpiewania piosenki "Przeżyj to sam". "Nie zamieniaj serca w twardy głaz..." zabrzmiało na sali. Trudno było ukryć wzruszenie.

   Po uroczystych podziękowaniach, wręczeniu upominków nadszedł czas rozstania. Uściski, łzy, składanie podpisów na podkoszulkach, deklaracje kontynuowania przyjaźni i ostatnie pamiątkowe zdjęcia.

powiększenie powiększenie

   Do kolejnego spotkania trzeba będzie poczekać rok. Zaplanowaliśmy je na wyspie Uznam. Dołączy wtedy do nas jeszcze szkoła litewska. Będzie okazja do nawiązania nowych znajomości.

   Dziękujemy serdecznie PNWM za dofinansowanie spotkania młodzieży, sponsorom, a także wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego projektu.

Mirosława Dziczkowska - koordynator projektu

Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia - kliknij tutaj lub wejdź do galerii.