VIII Turniej Wiedzy "Pierwsza pomoc"

   Dnia 24 maja 2010 roku odbył się VIII Turniej Wiedzy "Pierwsza pomoc". Czworo uczniów naszego gimnazjum pod opieką p. Piotra Kołodzieja pojechało do Nowej Rudy aby wziąć udział w tych zmaganiach. Celem turnieju jest zachęcanie młodzieży do nauki udzielania pierwszej pomocy.

powiększenie powiększenie powiększenie
powiększenie powiększenie powiększenie

   Po uroczystym rozpoczęciu i powitaniu, uczestnicy przystąpili do testu pisemnego, składającego się z 40 pytań. Następnie odbył się pokaz ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i ratowników medycznych. Uczestnicy mieli także okazję przeprowadzić resuscytację krążeniowo oddechową na profesjonalnym fantomie. Potem przyszedł czas na konkurencje praktyczne. W pierwszej sytuacji mieliśmy przeprowadzić czynności ratunkowe na zadławionym dziecku. W drugim przypadku musieliśmy ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz założyć trójkątną chustę na złamaną rękę. W tej konkurencji wypadliśmy znacznie lepiej. W trzeciej sytuacji musieliśmy uratować porażoną prądem "ciocię Helenę". W przypadku trzecim otrzymaliśmy prawie maksymalną ilość punktów. Przy tym stanowisku nadzorował nas bardzo miły pan, który dwukrotnie pomógł nam rozszyfrować skróty na teście pisemnym. Zostaliśmy również przez niego poproszeni o wyjaśnienie pojęcia bioterroryzm. Po konkurencjach praktycznych uczestnicy mieli czas wolny, w trakcie którego puszczane było Disco Polo. My w tym czasie rozmawialiśmy i robiliśmy zdjęcia.

powiększenie powiększenie powiększenie
powiększenie powiększenie powiększenie

   Konkurs przebiegał w bardzo przyjaznej i życzliwej atmosferze. Myślę że naszą drużynę G22, wszyscy nadzorujący wspominają pozytywnie, mimo naszej chwilowej niewiedzy. Myślę, że za rok już jako doświadczeni uczestnicy będziemy mogli powalczyć o jakieś miejsce na podium.

Alicja Czyżyk

 

oprac. A. Czyżyk, B. Szmyd