KONKURS RECYTATORSKI - 15 marca 2005 r.


   W dniu 15 marca 2005 roku miałam zaszczyt uczestniczyć w szkolnym konkursie recytatorskim. Może nie byłam bezpośrednią uczestniczką, nie mówiłem żadnego wiersza, lecz razem z koleżanką podawałyśmy herbatę gościom i robiłam zdjęcia, aby uwiecznić tamtą chwilę. Spotkanie było jeszcze ciekawsze, ponieważ po raz pierwszy odbyło się w nowej, ogromnej bibliotece, z której szkoła jest bardzo dumna. Od samego rana trwały przygotowania do wydarzenia, rozchwytywane były czajniki elektryczne do gotowania wody, aby zaparzyć w termosach herbatę i kawę.

Aby zobaczyć inne zdjęcia - kliknij na poniższe zdjęcie lub wejdź do galerii.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

   Kiedy wreszcie przyszedł czas na występy, czyli na trzeciej godzinie lekcyjnej, zaczęli zbierać się uczestnicy i losowali numerki, które miały oznaczać kolejność. Uczniowie byli zdenerwowani, a my staraliśmy się rozluźnić atmosferę. Imprezę zapowiedzieli trzecioklasiści: Aleksandra Woźnica, Łukasz Kosior oraz Artur Ciesielski. No i wreszcie się zaczęło: świece zostały zapalone, ciepła herbata wraz z ciasteczkami została podana zgromadzonym i już zupełnie oddaliśmy się w świat poezji.
   Ja, jak już wspomniałam, dostałam odpowiedzialne zadanie, jakim było robienie zdjęć każdemu recytatorowi. Starałam się jak najlepiej wczuć się w rolę fotografa. Jednak po kilkunastu pstyrknięciach zabrakło miejsca na karcie w aparacie (był to aparat cyfrowy) i musiałam szybko biec przegrać je na komputer. Niestety potrwało to kilka minut i ominęłam występy kilku osób. Następnie podczas przerwy kilku uczestników "dorwało" się do keyboardu i zaczął się prawdziwy koncert. Nikt nie chciał końca przerwy, ale jeszcze czekały nas występy. Znowu wszyscy wyciszyli się i uważnie słuchali interpretacji. Refleksje przerwała poezja śpiewana, wykonywana przez Paulinę Mankiewicz razem z chórkiem, przy akompaniamencie Marty Wargockiej.
   Po ostatnim recytatorze jury udało się na naradę, aby wyłonić zwycięzcę na podstawie punktów, które przyznawali podczas występów. Trwało to dosyć długo, ale nikt w bibliotece nie nudził się, ponieważ młodzież rozśpiewała się i wszyscy zapomnieli, co tak naprawdę tam robili. Mogliśmy usłyszeć jeszcze raz wykonanie P. Mankiewicz, a także popisy muzyczne innych uczniów.
   Kiedy jury w składzie: przedstawiciele dyrekcji, nauczyciele oraz uczennica weszli na salę, zapadła cisza i każdy zajął swoje miejsce. Znowu trzeba było wziąć aparat w ruch. Pani Grażyna Tokarz przedstawiła wyniki i rozdała dyplomy; I miejsce zajęła Natalia Chmielowska za interpretacje wiersza "Zielona Róża" Tadeusza Różewicza, II miejsce Dżesika Weychert ("Nosorożec" - T. Różewicz), III miejsce Karolina Karczmarek ("Prospekt" - W. Szymborska). Wyróżnienia w poezji śpiewanej otrzymały Paulina Barna i Danuta Baran. Nagrodę publiczności dostała wesoła Paulina Mankiewicz. Jednak na gratulacje zasługują wszyscy uczestnicy. Wszyscy byli naprawdę świetni i trzeba ich pochwalić za opanowanie tekstu i odwagę. Ten niezapomniany konkurs przygotowały panie Grażyna Tokarz i Halina Sikorska.
   Kolejnym etapem szkolnego konkursu recytatorskiego był Powiatowy Konkurs Recytatorski w Kobierzycach. Nasi uczniowie zaprezentowali się doskonale, a wyróżnienia otrzymały: P. Barna i D. Baran

Agnieszka Gałecka - kl. 3a