Finał Konkursu Interdyscyplinarnego o Laur Hugona


   Dnia 13 maja 2011 roku Artur Bogacz, Marzena Roznerska, Dąbrówka Biegańska oraz Alicja Czyżyk pod opieką pani Doroty Piszczałki pojechali na finał Konkursu Interdyscyplinarnego o Laur Hugona, którego organizatorem jest Gimnazjum nr 1 im. Hugona Steinhausa we Wrocławiu.

   Konkurs jest bardzo ciekawy ze względu na nietypową formułę finału, w którym rozwiązywane są praktyczne interdyscyplinarne problemy. Ich geneza ściśle wiąże się z osobą bohatera konkursu. Pozwala na rozwijanie twórczego myślenia. Łączy wiedzę z zakresu różnych przedmiotów, integruje uczniów i przybliża sylwetkę i osiągnięcia Hugona Steinhausa.

   Na konkurs przybyło 14 szkół z całego Dolnego Śląska. Uczniowie w czteroosobowych zespołach mieli do rozwiązania pięć zadań z różnych przedmiotów. Musieli np. rozkodować szyfr, w którym zawarta była treść zadania, przeprowadzić doświadczenie fizyczne oraz interpretować fragment utworu Adama Mickiewicza pt.: Pan Tadeusz. Atmosfera była bardzo miła, uczniowie z tamtejszego gimnazjum zajmowali się gośćmi. Na zakończenie przygotowali występy.

   Gimnazjum Gminne w Sobótce zajęło siódme miejsce. Nagrody ufundowane przez Uniwersytet Wrocławski, Gimnazjum nr 1, Instytut Steinhausa i Urząd Miejski były bardzo ciekawe.

Alicja Czyżyk

 

oprac. Alicja Czyżyk